Slané koláče jsou věčnou a vděčnou klasikou pro téměř jakoukoliv příležitost. Je jedno, zda očekáváte návštěvu vybíravé tetičky s norkem na krku, či jej téměř v mžiku připravíte pro nečekanou celodenní návštěvu instalatérů anebo si ho prostě dáte sami doma k večeři. V konkrétním případě stále častěji se v nejrůznějších kavárnách objevujícího Quiche lorraine a jeho nevyčerpatelným množstvím obměn, určitě nemůžete s přípravou tadynctý ňamky šlápnout nikdy vedle.
Děj se co děj.
Základem, alfou a omegou všeho je perfektní máslové křehké těsto. Samozřejmě, že v supermarketech koncentrovaného štěstí si takové, více- či-méně kvalitní těsto můžete pořídit v podstatě za pakatel. Nechci tento postup nijak odsuzovat, ale je jasné, že rozejdeme-li se v tomto bodě, můžete recept s klidem opustit. Takové poctivé domácí křehké těsto vám v lednici vydrží vděčně odpočívat i několik dní, v mrazáku ho potrápíte i déle. Potřebujete:
- 2 díly hladké mouky + něco na poprášení válu (např. 300g)
- 1 díl studeného másla (např. 150g)
- trocha ledové vody/ ledového zeleninového vývaru
Studené máslo, pokrájené na kostičky, spojíme v misce s moukou a asi 1dcl ledové vody či vývaru v kompaktní hmotu. Hotovo! Těsto se vám odvděčí, když jej necháte nějaký čas odpočívat jako kouli zabalenou ve fresh folii, uvádí se minimálně 30 minut v chladu.
Po odpočinku těsto rozválejte na pomoučněném válu v kruh větší než je vaše dortová vroubkovaná forma (její použití je tradiční, není to ale dogma, quiche pečený s láskou na obdélníkovém plechu nebude o nic horší) a přeneste na formu. Rozprostřete, vmáčkněte dle tvaru formy, udělejte těstovou „misku“. Přečuhující okraje pryč. Propíchejte dno vidličkou a dejte předpéct. Předpečení bez vypouklin vám zaručí např. alobal plný fazolí vložený na těsto, s kterým pečte asi 15 minut, asi 220°C.
Dalším, zároveň i posledním a více kreativním bodem je „plňka“ koláče. Nejznámější variantou quiche je ten z Lotrinska, v kterém určitě nesmí chybět slanina, vejce, smetana, cibule. Ale protože je quiche tolik variabilním koláčem oblíbeným v Francouzsku tejně jako pizza v Italsku, v možnostech kombinací se meze nekladou. Rajčata rozezní snítka tymiánu či bazalky společně s mozzarelou, či jiným sýrem. Špenátu s kuřecím masem a sýrem s modrou plísní dopřejte něco česneku a pórkovo-houbovo vaječný quiche báječně rozvibrují kostičky goudy nebo trocha drceného kmínu. Experimentujte – teď!
Quiche lorraine plňka:
- 2 až 3 až 4 vejce
- Kelímek smetany ke šlehání
- Asi 200g slaniny (kostičky/ plátky)
- Asi půlkilo cibule na kolečka / pórek/ šalotka/ červená cibule
- Protřený česnek dle chuti
- Tvrdý sýr na kostičky (gouda/ ementál/ čedar/ vyzrálý eidam)
- Třtinový cukr, sůl, pepř
Nejskvělejší cibule je zkaremelizovaná cibule. Na mírném opravdovém ohni babičiny plotny . Zkaramelizujeme ji buď na rozpálených kouscích slaniny nebo na trošce másla, až začne hnědnout, přisypeme lžičku třtinového cukru. Parádu rozprostřeme na předpečené těsto, zalijeme smetanou šlehanou s vejci, rozsypeme kostičky sýra, osolíme, opepříme. Kdo chce, přidá muškátový oříšek nebo drcný kmín. Pečeme tak 40 minut na 200°C. Podáváme horké s oblíbeným suchým vínem. Dojíždíme, je-li co dojíždět, v noci, ledové z ledničky.
zdroj obr.:http://www.theydrawandcook.com/
Pingback: Slepice na Zrní a Houpacích koních 6.12.2014 - tři slepice